Hoppa till innehållet
Dagkollensöndag 18 oktober, vecka 42

Soluppgång och solnedgång i dag

I dag, söndag 18 oktober 2026, går solen upp 07.32 och ner 17.32 i Stockholm. Dagen är 10 tim lång, 5 minuter kortare än i går.

Här nedan står tiderna i dag för centralorten i var och en av Sveriges 290 kommuner, län för län. Under varje kommun finns gryning och skymning, längsta och kortaste dagen och hela året dag för dag.

Stockholms län

KommunUppNerLängd
BotkyrkaTumba07.3317.3310.00
DanderydDjursholm07.3317.329.59
Ekerö07.3317.3310.00
HaningeHanden07.3217.3210.00
Huddinge07.3317.3310.00
JärfällaJakobsberg07.3417.339.59
Lidingö07.3217.3210.00
Nacka07.3217.3210.00
Norrtälje07.3117.299.58
Nykvarn07.3517.3510.00
Nynäshamn07.3217.3410.02
Salem07.3317.3410.01
SigtunaMärsta07.3417.329.58
SollentunaTureberg07.3317.329.59
Solna07.3317.329.59
Stockholm07.3217.3210.00
Sundbyberg07.3317.329.59
Södertälje07.3417.3410.00
TyresöBollmora07.3217.3210.00
Täby07.3317.329.59
Upplands Väsby07.3417.329.58
Upplands-BroKungsängen07.3417.339.59
Vallentuna07.3317.329.59
Vaxholm07.3217.319.59
VärmdöGustavsberg07.3117.3110.00
ÖsteråkerÅkersberga07.3217.319.59

Uppsala län

KommunUppNerLängd
Enköping07.3717.359.58
Heby07.3917.359.56
HåboBålsta07.3517.349.59
Knivsta07.3517.329.57
Tierp07.3717.329.55
Uppsala07.3617.339.57
ÄlvkarlebySkutskär07.3917.319.52
Östhammar07.3417.299.55

Södermanlands län

KommunUppNerLängd
Eskilstuna07.3917.389.59
Flen07.3817.3910.01
Gnesta07.3517.3610.01
Katrineholm07.3917.4010.01
Nyköping07.3517.3810.03
Oxelösund07.3517.3810.03
Strängnäs07.3717.369.59
Trosa07.3317.3510.02
Vingåker07.4117.4210.01

Östergötlands län

KommunUppNerLängd
Boxholm07.4217.4710.05
Finspång07.4017.4310.03
KindaKisa07.3917.4510.06
Linköping07.4017.4410.04
Mjölby07.4217.4610.04
Motala07.4317.4610.03
Norrköping07.3817.4210.04
Söderköping07.3717.4110.04
Vadstena07.4317.4710.04
Valdemarsvik07.3617.4110.05
YdreÖsterbymo07.4017.4710.07
Åtvidaberg07.3817.4310.05
Ödeshög07.4417.4810.04

Jönköpings län

KommunUppNerLängd
Aneby07.4217.4910.07
Eksjö07.4117.4910.08
Gislaved07.4617.5510.09
Gnosjö07.4517.5410.09
Habo07.4517.5210.07
Jönköping07.4417.5110.07
Mullsjö07.4617.5210.06
Nässjö07.4217.5010.08
Sävsjö07.4217.5010.08
Tranås07.4217.4810.06
Vaggeryd07.4417.5210.08
Vetlanda07.4017.4910.09
Värnamo07.4417.5310.09

Kronobergs län

KommunUppNerLängd
Alvesta07.4117.5210.11
Lessebo07.3817.4910.11
Ljungby07.4317.5510.12
Markaryd07.4417.5710.13
Tingsryd07.3817.5110.13
UppvidingeÅseda07.3817.4810.10
Växjö07.4017.5110.11
Älmhult07.4217.5410.12

Kalmar län

KommunUppNerLängd
Borgholm07.3217.4310.11
Emmaboda07.3617.4910.13
Hultsfred07.3717.4510.08
Högsby07.3617.4510.09
Kalmar07.3317.4510.12
Mönsterås07.3417.4410.10
Mörbylånga07.3317.4510.12
Nybro07.3517.4710.12
Oskarshamn07.3417.4410.10
Torsås07.3417.4710.13
Vimmerby07.3717.4510.08
Västervik07.3417.4210.08

Gotlands län

KommunUppNerLängd
GotlandVisby07.2717.3510.08

Blekinge län

KommunUppNerLängd
Karlshamn07.3817.5210.14
Karlskrona07.3517.4910.14
Olofström07.4017.5310.13
Ronneby07.3717.5110.14
Sölvesborg07.3917.5410.15

Skåne län

KommunUppNerLängd
Bjuv07.4618.0010.14
Bromölla07.3917.5410.15
BurlövArlöv07.4418.0110.17
Båstad07.4718.0010.13
Eslöv07.4417.5910.15
Helsingborg07.4618.0110.15
Hässleholm07.4217.5710.15
Höganäs07.4718.0110.14
Hörby07.4217.5810.16
Höör07.4317.5810.15
Klippan07.4517.5910.14
Kristianstad07.4117.5610.15
Kävlinge07.4418.0010.16
Landskrona07.4618.0110.15
Lomma07.4418.0010.16
Lund07.4418.0010.16
Malmö07.4418.0110.17
Osby07.4217.5510.13
Perstorp07.4417.5810.14
Simrishamn07.3917.5610.17
Sjöbo07.4217.5810.16
Skurup07.4217.5910.17
Staffanstorp07.4418.0010.16
Svalöv07.4518.0010.15
Svedala07.4318.0010.17
Tomelilla07.4117.5710.16
Trelleborg07.4318.0110.18
Vellinge07.4418.0110.17
Ystad07.4117.5810.17
Åstorp07.4618.0010.14
Ängelholm07.4618.0010.14
Örkelljunga07.4517.5810.13
Östra GöingeBroby07.4117.5510.14

Hallands län

KommunUppNerLängd
Falkenberg07.4918.0010.11
Halmstad07.4717.5910.12
HylteHyltebruk07.4617.5710.11
Kungsbacka07.5218.0110.09
Laholm07.4617.5910.13
Varberg07.5018.0110.11

Västra Götalands län

KommunUppNerLängd
AleNödinge-Nol07.5317.5910.06
Alingsås07.5117.5810.07
Bengtsfors07.5517.5610.01
Bollebygd07.5117.5810.07
Borås07.4917.5710.08
Dals-EdEd07.5617.5810.02
EssungaNossebro07.5117.5610.05
Falköping07.4817.5310.05
Färgelanda07.5517.5810.03
Grästorp07.5217.5610.04
GullspångHova07.4717.4910.02
Göteborg07.5318.0010.07
Götene07.4917.5210.03
Herrljunga07.5017.5510.05
Hjo07.4517.5010.05
HärrydaMölnlycke07.5218.0010.08
Karlsborg07.4517.4810.03
Kungälv07.5318.0010.07
Lerum07.5217.5910.07
Lidköping07.5017.5410.04
Lilla Edet07.5317.5910.06
Lysekil07.5618.0110.05
Mariestad07.4817.5110.03
MarkKinna07.5017.5810.08
Mellerud07.5317.5610.03
Munkedal07.5618.0010.04
Mölndal07.5318.0010.07
OrustHenån07.5518.0010.05
Partille07.5318.0010.07
Skara07.4917.5310.04
Skövde07.4717.5110.04
SotenäsKungshamn07.5718.0210.05
Stenungsund07.5418.0010.06
Strömstad07.5918.0110.02
Svenljunga07.4817.5610.08
TanumTanumshede07.5818.0110.03
Tibro07.4617.5010.04
Tidaholm07.4617.5110.05
TjörnSkärhamn07.5518.0110.06
Tranemo07.4717.5510.08
Trollhättan07.5317.5810.05
Töreboda07.4717.4910.02
Uddevalla07.5517.5910.04
Ulricehamn07.4717.5410.07
Vara07.5017.5510.05
Vårgårda07.5017.5610.06
Vänersborg07.5317.5710.04
Åmål07.5317.5410.01
Öckerö07.5418.0210.08

Värmlands län

KommunUppNerLängd
Arvika07.5517.539.58
EdaCharlottenberg07.5717.549.57
Filipstad07.4917.479.58
Forshaga07.5117.509.59
Grums07.5217.5210.00
Hagfors07.5217.489.56
HammaröSkoghall07.5117.509.59
Karlstad07.5117.509.59
Kil07.5217.519.59
Kristinehamn07.4817.4810.00
Munkfors07.5217.499.57
Storfors07.4817.479.59
Sunne07.5417.519.57
Säffle07.5317.5310.00
Torsby07.5517.509.55
Årjäng07.5617.5610.00

Örebro län

KommunUppNerLängd
Askersund07.4417.4610.02
Degerfors07.4717.4710.00
Hallsberg07.4417.4510.01
Hällefors07.4817.459.57
Karlskoga07.4717.469.59
Kumla07.4417.4410.00
Laxå07.4517.4710.02
LekebergFjugesta07.4517.4510.00
Lindesberg07.4517.439.58
LjusnarsbergKopparberg07.4617.439.57
Nora07.4517.449.59
Örebro07.4417.4410.00

Västmanlands län

KommunUppNerLängd
Arboga07.4217.419.59
Fagersta07.4317.399.56
Hallstahammar07.4117.399.58
Kungsör07.4117.409.59
Köping07.4117.409.59
Norberg07.4317.399.56
Sala07.4017.379.57
Skinnskatteberg07.4317.409.57
Surahammar07.4117.399.58
Västerås07.3917.389.59

Dalarnas län

KommunUppNerLängd
Avesta07.4217.389.56
Borlänge07.4617.409.54
Falun07.4517.389.53
GagnefDjurås07.4717.419.54
Hedemora07.4317.389.55
Leksand07.4817.419.53
Ludvika07.4617.429.56
Malung-SälenMalung07.5317.469.53
Mora07.5117.429.51
Orsa07.5117.419.50
Rättvik07.4817.409.52
Smedjebacken07.4517.419.56
Säter07.4417.399.55
Vansbro07.5117.449.53
Älvdalen07.5417.439.49

Gävleborgs län

KommunUppNerLängd
Bollnäs07.4517.339.48
Gävle07.4017.329.52
Hofors07.4317.369.53
Hudiksvall07.4317.299.46
Ljusdal07.4717.339.46
NordanstigBergsjö07.4417.299.45
Ockelbo07.4217.349.52
OvanåkerEdsbyn07.4717.369.49
Sandviken07.4117.349.53
Söderhamn07.4217.319.49

Västernorrlands län

KommunUppNerLängd
Härnösand07.4217.239.41
Kramfors07.4417.239.39
Sollefteå07.4717.249.37
Sundsvall07.4417.279.43
Timrå07.4417.269.42
Ånge07.5117.339.42
Örnsköldsvik07.4117.189.37

Jämtlands län

KommunUppNerLängd
BergSvenstavik07.5717.379.40
Bräcke07.5317.339.40
HärjedalenSveg07.5517.399.44
Krokom07.5817.359.37
RagundaHammarstrand07.5017.289.38
Strömsund07.5617.299.33
ÅreJärpen08.0217.399.37
Östersund07.5717.359.38

Västerbottens län

KommunUppNerLängd
Bjurholm07.4117.149.33
Dorotea07.5417.249.30
Lycksele07.4617.149.28
Malå07.4817.119.23
Nordmaling07.3917.149.35
Norsjö07.4417.099.25
Robertsfors07.3617.079.31
Skellefteå07.3717.049.27
Sorsele07.5417.159.21
Storuman07.5417.189.24
Umeå07.3717.109.33
Vilhelmina07.5417.229.28
Vindeln07.4017.119.31
Vännäs07.3917.129.33
Åsele07.5017.219.31

Norrbottens län

KommunUppNerLängd
Arjeplog07.5517.119.16
Arvidsjaur07.4817.089.20
Boden07.3816.579.19
Gällivare07.4816.569.08
Haparanda07.2916.479.18
Jokkmokk07.4917.019.12
Kalix07.3316.519.18
Kiruna07.5316.549.01
Luleå07.3516.569.21
Pajala07.3816.449.06
Piteå07.3717.009.23
Älvsbyn07.4117.009.19
Överkalix07.3616.509.14
Övertorneå07.3316.479.14

Längst dag är det kring midsommar, lördag 20 juni 2026 är midsommardagen. I Kiruna, Pajala, Gällivare, Jokkmokk, Övertorneå, Överkalix, Arjeplog, Kalix, Haparanda och Boden går solen inte ner några nätter kring midsommar 2026, längst i Kiruna (50 dygn). Tack vare ljusbrytningen syns midnattssolen också en bit söder om polcirkeln. Längden står i timmar och minuter.

Beräknat med NOAA:s solalgoritm för centralorten i varje kommun, koordinater ur Wikidata, svensk tid med sommartid. Tiderna är prövade mot U.S. Naval Observatory. Senast uppdaterad 18 oktober 2026. Så räknar vi.